Jak uniknąć upadłości gospodarczej?

Jak uniknąć upadłości gospodarczej?

W dobie inflacji i wszechobecnego kryzysu coraz więcej firm zmaga się z poważnymi kłopotami finansowymi. Wiele z nich stoi niestety na skraju bankructwa, dlatego zdecydowanie warto poruszyć ten temat i zastanowić się, jak uniknąć upadłości gospodarczej. Jakie kroki warto podjąć w tym zakresie? Podpowiadamy!

Profesjonalna pomoc prawna

Pierwszym krokiem, który powinien zostać podjęty w celu oddłużenia swojej działalności, powinien być kontakt z profesjonalnym prawnikiem lub radcą prawnym, który posiada stosowne doświadczenie w tego typu sprawach. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ sprawy finansowe są niezwykle skomplikowane, jeśli chodzi o różnego rodzaju aspekty sprawne i wielu dłużników nie ma świadomości, jak wiele praw mu przysługuje. Doświadczony i wyspecjalizowany prawnik, Szczecin czy Warszawa - w każdym miejscu znajdziesz tego typu specjalistę, który z przyjemnością pomoże ci w uporządkowaniu zobowiązań firmowych!

Konsolidacja zadłużenia

Drugą możliwością jest popularna w ostatnim czasie konsolidacja zadłużenia, która polega na połączeniu wszystkich posiadanych kredytów i pożyczek w jeden dług. Mówiąc prościej, dany bank spłaca wszystkie firmowe zobowiązania, a następnie udziela ci pożyczki właśnie w tej kwocie (dodając oczywiście stosowne oprocentowanie i prowizje). Dzięki temu wszystkie działania egzekucyjne wraz z naliczaniem odsetek zostają zatrzymane, a ty zyskujesz komfort psychiczny oraz pełną kontrolę nas firmowymi finansami. Płacisz wówczas miesięczną ratę, której wysokość zostaje indywidualnie dopasowana do twoich możliwości. Co ważne, są to również pożyczki dla firmy jednoosobowej - nie tylko dla spółek.

Kancelaria restrukturyzacyjna

Jeśli twoje zadłużenie przekroczyło wartość całego przedsiębiorstwa, możesz rozpocząć procedurę wnioskowania o zawarcie specjalnego układu z wierzycielami. Profesjonalnie procedura ta określana jest jako restrukturyzacja przedsiębiorstw i korzysta z niej coraz więcej firm. Jakie konkretnie możliwości daje to rozwiązanie? Przede wszystkim uwzględnia trudną sytuację przedsiębiorcy i umożliwia wynegocjowanie zupełnie nowych warunków spłaty długów. Część z nich może zostać nawet całkowicie umorzona przez sąd lub widocznie zredukowana. Proces ten musi odbywać się jednak przy udziale specjalnego nadzorcy układu.

Upadłość przedsiębiorstwa to niestety poważny cios zarówno dla samego właściciela firmy, jak i jej pracowników. Z tego powodu warto walczyć o jej uratowanie i wyprowadzenie na prostą. Z każdej sytuacji istnieje sensowne wyjście, dlatego pod żadnym pozorem nie należy poddawać się zbyt szybko!